Jesteś na Facebooku? Czy Twoja strategia komunikacji zakłada obecność na tym portalu?
Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! W związku z nadchodzącymi zmianami w iOS i Google Privacy Sandbox serwis Facebook będzie miał więcej trudności ze śledzeniem aktywności swoich użytkowników poza platformą. Co to oznacza?
Facebook potrzebuje wartościowych treści i twórców tych treści: osób oraz marek, które będą tworzyły angażujący content i będą rozumiały swoich odbiorców.
Facebook ma teraz większą niż wcześniej motywację, aby promować organiczne treści, dzięki czemu będzie mógł zidentyfikować, na co reagują konkretni użytkownicy, aby później móc kierować do nich bardzo spersonalizowane reklamy.
Jak możesz wykorzystać tę szansę?
Znajdź odpowiedni przekaz dla swojej strony
Uwaga, ten przekaz nie powinien być tylko o Twojej firmie i produktach! To komunikacja oparta na tematach i zagadnieniach, na których zależy Twoim odbiorcom. Jeśli dostarczysz swoim odbiorcom odpowiednie treści, to ci chętnie odwdzięczą się poprzez wchodzenie w interakcje z nimi. Dlatego kluczowe jest zadanie sobie pytania: dlaczego ktoś wchodzi w interakcję z danymi treściami?
Jednym z ważnych powodów, często zapominanym przez marketerów, jest chęć, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na innych ludziach.
Twoi odbiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że wszystko, co piszą i na co reagują w mediach społecznościowych, jest publiczne. Ich przyjaciele, rodzina, a także znajomi z pracy i często szefowie mogą to zobaczyć.
Dlatego, tworząc treści edukacyjne, zastanów się, jak je komunikować, aby Twoi odbiorcy wyglądali dobrze i czuli się dobrze, lajkując czy udostępniając je dalej.
Co Twoi odbiorcy chcieliby, aby świat o nich wiedział?
Ten komunikat powinien być na tyle atrakcyjny, aby ktoś chciał umieścić go sobie jako naklejkę na zderzaku lub nosić taką informację na swoim T-shircie.
Kiedy publikujesz treści, Twoja strona „niesie” to, co Twoja publiczność chce, aby świat wiedział o niej. Oznacza to, że wiadomość, którą przekazujesz, nie jest Twoim elevator pitch – jest tym, co Twoi odbiorcy chcą, aby było ich elevator pitch.
Chcesz tworzyć treści, które odzwierciedlają to, kim są Twoi odbiorcy, aby mogli się pozytywnie z nimi identyfikować.
Jeśli tworzysz post o tytule „7 sposobów na schudnięcie w 10 dni” lub „7 podstawowych zasad obecności w social mediach”, Twoi odbiorcy nie będą chcieli się nim dzielić. Dlaczego? Ponieważ niekoniecznie chcą, aby świat wiedział, że próbują schudnąć czy że nie znają podstaw z zakresu mediów społecznościowych.
To nie znaczy, że takie treści nie będą przydatne… Musisz jednak nadać im odpowiedni ton i przekaz, aby mogły zostać przez nich polubione czy udostępnione: np. „Poznaj 7 praktycznych sposobów na to, aby Twoi bliscy byli zdrowsi, a przy okazji zrzucili kilka niechcianych kilogramów” czy „Poznaj 7 nieoczywistych zasad obecności w social mediach, które stosują najlepsi marketerzy”.
Social media to zdecydowanie właściwe miejsce na treści merytoryczne, które pomagają innym. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej informacyjne i merytoryczne posty, jeśli będą przekazywać światu informację, którą ludzie nie chcą się dzielić, zostaną w najlepszym razie zapisane na później, a nie udostępnione.
Dlaczego jest to ważne?
Gdy uda Ci się zaangażować swoich odbiorców i sprawić, aby „nosili” Twoje komunikaty na swoich wallach, będą oni znacznie bardziej skłonni dalej wchodzić w interakcje oraz docelowo zdecydować się na zakup Twojej usługi czy produktu.
Posty konwersacyjne: idealny wstęp do postów sprzedażowych
Z komunikacją w social mediach jest trochę tak, jak z rozmową z nieznajomym na spotkaniu networkingowym. Jeśli podejdziesz i powiesz „Cześć, mam na imię Ada, rozwiązuje ten problem, a mój produkt oferuje tych 5 korzyści”, to nawet jeżeli osoba ta będzie Twoim idealnym klientem, prawdopodobnie szybko zakończy tę krótką interakcję i odejdzie.
Jeśli chcesz zaangażować kogoś w znaczącą rozmowę, zacznij od przywitania się, zapytaj go o coś. Kiedy skończy opowiadać, naturalną rzeczą dla niego będzie odwzajemnienie się i zapytanie o Ciebie.
Tutaj, w mediach społecznościowych, idealnym narzędziem są posty konwersacyjne.
Posty rozpoczynające konwersację to takie, w których zadajesz pytanie, na które Twoi idealni klienci po prostu nie mogą nie odpowiedzieć. Musi to być coś, na co natychmiast odpowiedzą „tak”, „nie” lub „znam kogoś, kto”. Na przykład świetnym początkiem postu konwersacyjnego może być pytanie: „Czy ktoś z Was tutaj prowadzi firmę i jednocześnie opiekuje się dziećmi?”. Twoi idealni odbiorcy najpewniej odpowiedzą: „Tak, to ja” i naturalnie powiedzą coś więcej o swoim biznesie lub dzieciach.
Jeśli sprzedajesz herbatę, początek rozmowy może brzmieć: „Jaka jest Twoja ulubiona poranna mieszanka?”. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą nie wiedzieć, co to właściwie jest, Twoja idealna publiczność wie i powie Ci, jaka jest ich ulubiona poranna mieszanka herbaty i dlaczego ją uwielbiają.
Dlaczego ten typ postów jest ważny?
Ponieważ właśnie dałeś swojej publiczności szansę na rozmowę, więc teraz są oni otwarci na to, abyś opowiedział im o swojej ofercie. To właśnie ten moment podczas imprezy, gdy zapytałeś kogoś o niego, a on odwzajemnia się słowami: „Opowiedz mi o sobie”. Dodatkowo każda reakcja na Twój post sprawia, że Facebook zwiększy częstotliwość wyświetlania Twoich treści oraz zasugeruje je innym, podobnym odbiorcom, co bardzo pozytywnie wpłynie na Twoje zasięgi.
W następnym kroku możesz opublikować post sprzedażowy, który wcale nie musi dotyczyć Twoich produktów lub usług. Możesz zachęcić odbiorców do zapisania się na newsletter, dołączenia do Twojej grupy na Facebooku czy wysłuchania najnowszego odcinka podcastu.
Na cokolwiek się zdecydujesz, daj swoim odbiorcom możliwość podjęcia działania.
Podsumowując, pomimo tego, że treści w social mediach nie brakuje, zachęcam Cię do zintensyfikowania swoich działań organicznych. Twórz treści, które niosą wartości (o tym, jak sprawdzić, czy treści są wartościowe, możesz przeczytać tutaj), rozpoczynaj konwersacje ze swoimi odbiorcami i tak pozycjonuj swój content edukacyjny, aby sprawiał, że Twoi odbiorcy wyglądają dobrze.