Żyjemy w czasach ultra – biegamy w ultra maratonach, jeździmy na wakacje ultra all inclusive i oczekujemy od siebie ultra produktywności. Często jednak jest nam trudno zidentyfikować działania, które powinniśmy podjąć, aby osiągać ultra wyniki. Wróciłam ostatnio do książki Marca Effrona, która może okazać się niezwykle pomocna w określeniu działań, które nas do tego przybliżą. Marc opracował metodę 8 kroków (choć lepiej nazwać to sprawdzonymi technikami), których można użyć do zwiększenia wydajności w pracy.
Tak więc, po kolei:
Krok 1: Stawiaj sobie wielkie cele
Wyznaczanie sobie wielkich celów zwiększa twoją wydajność; wkładasz w to więcej wysiłku. Dodatkowo testujesz i weryfikujesz własne umiejętności, niejednokrotnie będąc zmuszonym do szybkiego zdobycia nowych kompetencji. Ale tu uważaj: postaraj się nie wpaść w pułapkę wyznaczania sobie zbyt dużej liczby celów. Może to bowiem znacznie wpłynąć na twoją koncentrację i obniżyć motywację.
Krok 2: Kontroluj swoje zachowania
Ważne: musisz poświęcić czas, aby zrozumieć siebie. Osobowość składa się z pięciu elementów. Są to: sumienność, stabilność emocjonalna, ekstrawersja, ugodowość i otwartość na doświadczenia. Warto tu zauważyć, że w kontekście produktywności sumienność ma dwa razy większy wpływ na wydajność niż pozostałe.
To jednak nie koniec. Musisz też zrozumieć, jak widzą cię inni – tak naprawdę to opinie współpracowników decydują o tym, czy jesteś postrzegany jako skuteczny. I jeszcze… Zastanów się, jaki model przywództwa i podejście do zarządzania wydajnością obowiązują w twojej firmie – dzięki temu możesz świadomie wybrać, które zachowania są najważniejsze.
Krok 3: Wejdź na szybką ścieżkę rozwoju
Badania sugerują, że rozwój zawodowy to w 70% doświadczenie zawodowe, w 20% interakcje z innymi, a w 10% – formalne wykształcenie.
W pierwszej kolejności musisz uzyskać opinie i informacje zwrotne na temat obecnego stanu swoich możliwości i zachowań. Określ punkt, w którym dziś jesteś i jak chcesz dalej rozwijać swoją karierę. W tym miejscu autor zaleca stworzenie osobistej mapy doświadczeń. Pomaga ona okresowo oceniać, które projekty i doświadczenia przyspieszą twoją karierę. Możesz również świadomie zaplanować projekty, w których chcesz uczestniczyć w ciągu najbliższych 3-5 lat (wzór mapy znajdziesz w książce).
Krok 4: Nawiązuj wartościowe relacje
Nie trzeba nikomu mówić, że nawiązanie pozytywnych relacji w miejscu pracy przynosi korzyści. Ludzie, którzy tworzą trwałe relacje i dobrze współpracują z innymi, są bardziej pewni siebie, czerpią większą satysfakcję z pracy, są bardziej produktywni, odnoszą więcej sukcesów zawodowych i cieszą się osobistą reputacją. Warto wprost powiedzieć, że najważniejszą relacją w pracy jest ta, którą masz ze swoim szefem. Na czym powinna się ona opierać? Przede wszystkim na osiąganiu wyników, dostarczaniu tego, co ważne oraz oferowaniu prawdziwych informacji.
Krok 5: Zmaksymalizuj swoje dopasowanie
Firmy i ich strategie szybko się zmieniają. W rezultacie mamy do czynienia z klasyczną zasadą what got you here, won’t get you there – musimy zrozumieć zmieniające się potrzeby naszych organizacji. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest regularne omawianie z menedżerem sposobu, w jaki chcesz się rozwijać, aby pomóc firmie i proszenie o wskazówki.
Krok 6: Kontroluj swoje zachowania
Kiedy jesteś w pracy poprzez swoje zachowania kontrolujesz jak ludzie Cię postrzegają. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie zachowania pomagają Ci wykazywać wysoką wydajność, a które wypływają na zupełnie inną percepcję. Nowe zachowania nie zawsze przychodzą w sposób naturalny więc czasem należy zastosować podejście „fake it untill you make it”.
Krok 7: Dbaj o swoje ciało
Jeśli chodzi o wysoką wydajność, badania pokazują, że zarządzanie jakością snu jest niezbędne. Ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta mają również pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Niska jakość snu szkodzi twojej zdolności do myślenia strategicznego, bycia kreatywnym i inspirowania innych. Niska ilość snu ma wpływ na podstawowe funkcje, takie jak pamięć i ogólna świadomość.
Krok 8: Unikaj rozpraszania uwagi
Ostatnim krokiem w kierunku zwiększenia wydajności jest ignorowanie „trendów”, których wpływ na wydajność nie został naukowo udowodniony. Przykłady niektórych niedawnych „haków produktywności” jak na przykład popularne stwierdzenie, że na opanowanie nowej umiejętności potreba 10 000 godzin praktyki.